Алеко Константинов
Кратка информация | |
---|---|
Име | Алеко Иваницов Константинов |
Роден | гр. Свищов |
Починал | с. Алеко Константиново (Пазарджик) |
Жанрове | очерци, разкази, рецензии, стихотворения, фейлетони |
Издания | Мисъл, Български преглед, Млада България, Знаме, Целокупна България , Свободна България , Прогрес |
Константинов, Алеко Иваницов (Свищов, 1.01.1863 – край с. Кочагово, днешно Алеко Константиново, Пазарджишка обл., 11.05.1897). Роден в родолюбиво и демократично семейство. Начално образование получава в родния си град като частен ученик, а след това учи в Свищовското училище (1872–1874). От 1874 до 1877 г. е ученик в Габрово в Априловската гимназия. През Руско-турската война е писар при губернатора на Свищов Найден Геров. След Освобождението е изпратен в гр. Николаев (Русия), за да продължи образованието си. Приет е в гимназията (1878) и е настанен в Южнославянския пансион на Тодор Минков, където живеят и много негови сънародници. В библиотеката на пансиона се запознава със световната и руската литература, като същевременно се занимава и с музика – свири на цигулка и се опитва да композира. А. Константинов прави и първите си литературни опити, превеждайки Шекспировата трагедия „Отело“ от руски. От 1881 следва право в Новорусийския университет в Одеса. Завършва през 1885 и се връща в България. Последователно е съдия (1885–1886) и прокурор (1886) в Софийския окръжен съд, помощник-прокурор (1886–1888). В правната си дейност Константинов се противопоставя на политическото вмешателство в съдебната система. Поради това е уволнен и работи като адвокат. През 1890 отново е назначен за съдия в Софийския апелативен съд, но след две години отново е уволнен по същите причини. Юрисконсулт на Софийското градско управление (1896). До края на живота си е адвокат на свободна практика. През тези години губи родителите си и трите си сестри и като знак на самоирония приема псевдонима, с който е най-известен като писател и общественик – Щастливец, а себе си често нарича Круглый сирота.
Още при пребиваването си в Русия Константинов се пристрастява към природата и пътешествията. В България отправя покана до столичното гражданство за излет до Черни връх. На него се отзовават близо 300 любители на природата, вследствие на което този излет на Витоша (проведен на 27.08.1895) се приема за първата проява на организиран туризъм у нас, на който той е и основател. А. Константинов посещава някои световни изложения в европейските столици – Всемирното в Париж (1889) и Земското индустриално изложение в Прага (1891). През 1893 предприема презокеанско пътуване за Колумбовото изложение в Чикаго (САЩ). Излетите сред природата, пътуванията в странство действат като отдушник на личните нещастия и социалнополитическите проблеми, но не го отклоняват от ангажиментите в литературната и обществената му дейност. Константинов членува в различни организации – той е училищен настоятел, член на Демократическата партия (1896), на Върховния македонски комитет, на настоятелството на дружество „Славянска беседа“, на Музикалното общество, на Театралния комитет, на Българското народо-образователно дружество и др. Като кандидат за народен представител през 1894 на изборите в родния си град той е пряк свидетел на манипулациите и проявите на насилие там. В най-висока степен това определя силните публицистични насоки на неговата писателска дейност. През май 1897, в деня на св. св. Кирил и Методий – на пътя от Пещера за Пазарджик, А. Константинов е убит от засада. На съдебния процес извършителите посочват, че е трябвало да бъде убит Михаил Такев, който е пътувал заедно с писателя. Различни изследователи обаче твърдят, че покушението е било насочено и срещу двамата. Убийство на А. Константинов има широк обществен отзвук, в литературната историята то остава и като символ на това как неговият герой – Бай Ганьо, убива своя създател.
А. Константинов дебютира в литературата ни със стихотворението „Огледало“ (1880) и „Защо?“ (1881), публикувани във вестниците „Целокупна България“ и „Свободна България“. След отпечатване, в самостоятелно издание, на написаната в Одеса поема „Песен за Слобод-Маджара и Пламен-Теня“ (1883), той се насочва към актуалната публицистика (фейлетони и разкази) и рядко печата стихотворения, хуморески и стихотворения в проза. Публикува в „Периодическо списание“, а в списание „Български преглед“ за пръв път се появява пътеписът му „До Чикаго и назад“ (1893). В сп. „Мисъл“, където е изключително ценен като сътрудник, А. Константинов започва да публикува в поредица разказите за именития си герой Бай Ганьо (1894). В списание „Библиотека „Свети Климент“, редактирано от неговия съпартиец и приятел Петко Каравелов, той печата и свои преводи от руски и френски. Сътрудничи на вестниците „Знаме“ (издание на Демократическата партия), „Млада България“, „Прогрес“.
Основни жанрове в творчеството на Константинов са фейлетоните, разказите и очерците. Като един от най-безкомпромисните и постоянни противници на задкулисните манипулации в политическия живот, безкористен и непрактичен, писателят създава блестящи фейлетони – образци в жанра, с които остро се противопоставя на върхушките около Стефан Стамболов и цар Фердинанд: „Страст“, „Що значи народът ликува!“, „Разни хора, разни идеали“, „Пази, боже, сляпо да прогледа!“, „Сеятели на рабски чувства“, „По изборите в Свищов“. Техните идеи и послания остават и през ХХ в. като емблематична мяра за морал в обществения живот и почтена гражданска позиция. Склонността на Константинов към пътуванията и пътешествията, намира израз в неговите пътни бележки „До Желюша с говежди вагони“, „Какво? Швейцария ли?“, „София-Мездра-Враца“ и др. Той прави опити и като литературен критик – публикува рецензии за „Поема на злото“ и „Novisima verba“ на Стоян Михайловски. Въпреки ангажираността си в късите публицистични жанрове и в пътеписите, най-четените и най-популярни творби на А. Константинов са „До Чикаго и назад“ и разказите за „един съвременен българин“, обединени в книгата за Бай Ганьо, като художествена еманация на публицистичното му творчество. Тези произведения претърпяват десетки издания и след смъртта на писателя.
В „До Чикаго и назад“ Константинов се проявява като истински художник, изобразяващ с еднаква вещина комичните образи и ситуации, лиричните описания на природата и динамичния ход на живота в големия град. Писателят безпогрешно улавя контрастите в американската действителност – той изразява както възторга си от постиженията на американците, така и безпокойството си от техническия напредък и рационализма, които материално ограбват и духовно деформират човека. В пътеписа писателят често прави сравнения и с българската действителност, което провокира намерението му да напише произведение и за живота в България. Тук се появяват и прототипите на неговия герой Бай Ганьо – Ганьо Сомов и Айвазиян. Емоционалната амплитуда, в която се движат описанията в „До Чикаго и назад“, е в твърде широки граници – от възторга до разочарованието, от патетичното одобрение до гнева. Колоритният стил, пластичният език въвличат читателя в съпреживяване на чувствата и настроенията на автора.
Произведението, което отрежда на А. Константинов неоспорвано място в канона на българската литература, е „Бай Ганю. Невероятни разкази за един съвременен българин“ (1895). Бързото изчерпване на първото издание, днес може да определи книгата като бестселър в края на ХІХ в. Въпреки подчертания национален колорит, книгата е много популярна в чужбина – преведена е на почти всички европейски езици, включително на турски и китайски. Творбата за този вечно „съвременен българин“ продължава да бъде актуална и до днес – героят й не само се превръща в най-известния литературен персонаж, но името му става нарицателно, масово употребявано във всички сфери на обществения живот. В продължение на повече от сто години книгата изгражда своя собствена история, в която се сблъскват противоположни мнения както за героя, така и за творбата, срещат се различни естетически възгледи и социалнополитически позиции. В рецепцията на „Бай Ганю“, освен естетическите и социологическите линии, се откроява – пряко или косвено, една постоянна дискусия, белязала прочита на книгата през ХХ в. В нея героят се мисли като типологически персонаж, в който доминира повече националното, социалното или общочовешкото. Всички тези характеристики са синтезирани в образа на героя, предопределени от сложния социален, културен и психологически преход от многовековното робство към първите десетилетия след Освобождението (1878). В този контекст Бай Ганьо е събирателен сатиричен образ, съсредоточаващ в себе си недъзи на обществения и политическия живот, типични народопсихологически характеристики. Вследствие на това, в делата му се проявяват множество порочни черти – вулгарност, простащина, егоизъм, невежество, келепирджилък, безсрамие, политическо хамелеонство, груб диктаторски манталитет. В жанрово отношение определенията за книгата варират от разказ в разказ, фейлетон и очерка, като критичността на писателя изостря формите до памфлет („Бай Ганю прави избори“). Авторът има три художествено-творчески подхода към образа на Бай Ганьо – разказ в разказа, в който приятели от бохемския кръг „Весела България“ разказват за срещите си в чужбина с героя. При разгръщането на сюжета писателят се превръща в едноличен разказвач, а впоследствие оставя героя да се саморазкрива чрез писмата, които пише до свои родственици. Трансформация претърпява и образът на Бай Ганьо – комичността избледнява – от смешен той става опасен, от безобиден и жалък простак се превръща в безкруполна и властна политическа фигура. Съвременници на Константинов свидетелстват, че той е имал намерение да преработи „Бай Ганю“, убийството на писателя не позволява това да се случи.
Без да е повлиян в своето творчество от други автори, А. Константинов оказва силно творческо въздействие върху редица писатели от различни поколени, в различни културноисторически периоди. Това се дължи най-вече на неговия герой Бай Ганьо. В края на ХІХ в. писателят Георги Хаджибонев – съвременник на Константинов – използва името на героя, за да създаде образа на неговия брат в „Братът на Бай Ганя Балкански. Хумористични разкази за един съвременен „интелигентен българин“ (1897). Впоследствие, чак до наши дни, в художествената литература се появяват произведения от различни жанрове, в които той е главен герой (Никола Щерев – „Бай Ганьо. Комедия по Алеко Константинов“, 1939); в нови социални, битови и културни ситуации и исторически времена: Асен Цанков „Червеният Бай Ганьо“ (1995); Тончо Карабулков „Бай Ганю в емиграция“ (2001); Е. Стоев „Другарят и господинът Бай Ганьо. Разкази“ (1997). Колкото и творчески да е продуктивен, героят на Константинов се оказва ненадминат по художествено внушение и авторска инвенция, а „последователите“ на писателя остават на нивото на епигонството. Героят на Щастливеца силно повлиява и обогатява българския вицов фолклор.
А. Константинов превежда произведения на А. С. Пушкин („Бахчисарайски фонтан“, „Полтаява“, „Цигани“); М.Ю. Лермонтов („Демон“, „Беглец“); Н. А. Некрасов („Руските жени“, „Кой е строил железният мост?“); Ж-Б. Молир („Тартюф“); В. Сарду („Партиите в Монако“); Фр. Копе („Отче наш“) и др.
Произведенията на А. Константинов са превеждани на: алб., белорус., гр., ест., есперанто, итал., кит., лит., мол..,нем., пол., рум., рус., словаш., сръб., тур., укр., унг., фр., хол., хър., чеш., чувашки.
Псевд.: Башибозук; Беню Найденов; Беньо Наков; Б. Лелюхин; Въса Пъцова; Его; Един от Клубът на моралното влияние; Иван Аспазиевич Дормидолски, издател; Николай; Твой Ганю Балкански; Щастливец; Baron de Divdiadovo.
Румен Шивачев
Библиографията е изготвена от Диана Ралева (Книги от... и Книги за... )
и Аделина Германова (Статии за... )
Книги от Алеко Константинов
Заглавие | Жанрове | Година |
---|---|---|
Песен за Слобод-Маджара и Пламен-Теня | песни | 1883 |
До Чикаго и назад : Пътни бел. | пътеписи | 1894 (1918, 1929, 1960...1972, 2005, 2018 (42 изд.)) |
Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин. | разкази | 1895 (1917, 1919, 1929, 1930, 1936,, 1937, 1938, 1939, 1941, 1944, 1946, 1948, 1950,1959, 1960 1959, 1960… 1973, ...1976 , … 1981, … 1992, 1993...2004 , 2005, 2007, 2015 [60. изд.] … 1973,) |
Един неочакван годеж : Разказ, писан през 1888 | разкази | 1898 |
Съчинения : Кн. 1–2. 1901–1903 | 1901 | |
Пази боже, сляпо да прогледа. Нещо шумолеше, ама какво беше? 1905; | разкази | 1905 |
Страст ; Един неочакван годеж ; Tempi passati ; Occupatiunea Bulgariei de la armata nostra | разкази | 1917 |
Съчинения. Т. 1–3 | 1922 | |
Bay Ganio / Tarkm. M. Andonian [на армен.ез.] | разкази | 1926 |
Съчинения | 1927 | |
Лев Толстой и България. По случай 100-год. от рождението на великия пророк Л. Н. Толстой | очерци | 1929 |
Бай Ганьо пътува | разкази | 1931 (1942) |
Бай Ганьо в банята | разкази | 1931 (1942) |
Бай Ганьо във влака | разкази | 1931 (1942) |
Бай Ганьо на гости | разкази | 1931 (1942) |
Пази боже, сляпо да прогледа. | разкази | 1931 (1942, 1957, 1959) |
Разкази и фейлетони : С уводни бележки и речник | разкази | 1937 |
Бай Ганьо по Европа | разкази | 1939 |
Бай Ганьо тръгва за Европа | разкази | 1939 |
Baj Ganju / El bulg. lingvo trad. Cano Todorov, Petro Lalovsky.[прпев. на есперанто] | разкази | 1941 |
Съчинения. Т. 1–3. 1941–1945; | 1941 | |
През марта на Чепино : Пътни бел. | пътни бележки | 1942 |
Избрани фейлетони и очерки | фейлетони | 1949 |
Съчинения в два тома : Т. 1-2 / Предг. Петър Пондев. | 1957 (1970, 1974) | |
Bay Ganu : Cagdas bir bulgar hakkinda inalilmaz hikayeler / Cev. [от бълг.] Omer Kasif. | разкази | 1958 |
Избрани пътеписи и фейлетони, разкази, очерци | пътеписи | 1959 (1962... 1972) |
Bai Ganiu ou les aventures singulieres d'un bulgare de notre temps ; suivi de Chicago et retour / Trad. du bulg. par Kiril Todorov, Geliasko Rainov | разкази | 1967 |
Бай Ганьо. Разкази, фейлетони, пътеписи / Под ред. на Петър Пондев. | разкази | 1967 |
Bai Ganju : Unwahrscheinliche Geschichten uber einer bulg. Zeitgenossen / Aus dem bulg. ubers. von Erika Moskova | разкази | 1971 |
Избрани творби | 1974 (1976, 1978, 1981, 1984) | |
Събрани съчинения. В 4 т. 1980–1982 | 1980 | |
Бай Ганю : Невероятные рассказы об одном современном болгарине / Пер. с болг. Д. Горбова. | разкази | 1981 |
Бай Ганьо. До Чикаго и назад | разкази | 1982 (1983... 1992, 1996, 2006) |
Избрани преводи | 1987 | |
Съчинения : В 2. т. / Състав. и ред. Илия Тодоров, Тихомир Тихов ; | 1989 | |
До Чикаго и назад : Пътеписи. [32. изд.] | пътеписи | 1992 |
До Чикаго и назад. Пътеписи от България / Предг., състав. и прил. Св. Игов | пътеписи | 1992 (1993, 1996, 2000) |
Фейлетони / Ред. предг., комент., животопис, хронолог. табл. Ст. Елевтеров | фейлетони | 1992 (1995) |
Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин. / Предг. Румен Шивачев | разкази | 1992 |
Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин / Предг. и прил. Св. Игов | разкази | 1992 |
До Чикаго и назад. Бай Ганьо Пътеписи. Фейлетони. Очерци и разкази / Състав. и послесл. Р. Божанов. | 1994 | |
Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин / Състав. Ив. Гранитски; Предг. П. Анчев; [55. изд.] | разкази | 2002 |
To Chicago and Back / Transl. from bulg. Robert Strum | пътеписи | 2004 |
Uncle Ganyo / Transl. Dimitar Dobrev. - | разкази | 2007 |
Baj Gaňo : neuveritel'né príbehy o jednom neskutočnom Bulharovi / [prel. Zdenko Dzurjanin] | разкази | 2014 |
O Bai Nganios / metafrasi Zisis N. Hadzivasiliu. - Ioannina : Angeliki Konstantakopulu | 2015 | |
Nach Chicago und zurück : Reisenotizen / aus dem Bulg. von Ines Sebesta. - Klagenfurt : Wieser | пътеписи | 2016 |
Bai Ganju, der Rosenölhändler / aus dem Bulg. übers. von Georg Adam ... [и др.]. - Klagenfurt : Wieser | разкази | 2017 |
Книги за Алеко Константинов
Автор | Заглавие | Година |
---|---|---|
Кол. | Процеса по убийството на Алеко Константинов : Извлеч. от стеногр. протоколи | 1897 |
Касабов, М. | Календарче Алеко Константинов за простата 1898 г. : Г. III 1897 | 1897 |
Увалиев, М. | Алеко Константинов : Биографийка | 1900 |
Славейков, П. П. | Алеко Константинов : Спомени и бел. | 1901 |
Кръстев, Кр. | Алеко Константинов : Лит. силует | 1907 |
Миролюбов, В. (псевд. на Кр. Кръстев). | Алеко Константинов : Шест статии | 1918 |
Славейков, П. П. | Алеко Константинов. Живот и дейност | 1921 |
Делирадев, П. | Новия паметник на Ал. Константинов. - София : фонд Хижа Алеко | 1923 |
Делирадев, П. | Новия паметник на Ал. Константинов. - София : фонд Хижа Алеко | 1923 |
Мезан, Саул Йерохам | Алеко Константинов в защита на Йосиф-Марко Барух : С неизд. и неизвестни досега док., досежно дейността на последния в пределите на България : 1895-1925 / | 1925 |
Кол. | В памет на Алеко Константинов : 1897-1927. - Т. Пазарджик : клон Марица от Юнош. турист. съюз | 1927 |
Атанасов, Н. | По върховете : Лит. очерки : Предпоставки на литературата ни след Освобождението : Ив. Вазов, Т. Г. Влайков, Алеко Константинов, П. Тодоров, К. Константинов | 1927 |
Кол. | Помен за Алеко Константинов. - Свищов : ЮТС клон Стъклен | 1929 |
Кол. | Помен за Алеко Константинов. – Свищов | 1929 |
Кол. | На Алека / Ред. к-т Ст. Ив. Станев и др. Свищов | 1930 |
Кол. | На Алека [Константинов]. - Свищов : ЮТС, свищовски клон Стъклен | 1930 |
Кол. | Алеко / Изд. Софийския кл. от БТС; Ред. Г. Клисаров | 1933 |
Бакалов, Г. | Алеко Константинов и Бай Ганьо | 1934 |
Пунев, Хр. | Алеко и Такев : Спомени | 1934 |
Сб. | Алеко. [Сб.] / Уред. Д. Пантелеев, Г. Клисаров | 1936 |
Мешеков, Ив. | Алеко Константинов. Велик реалист и гражданин : Лит.-крит. студия. | 1937 (1947) |
Пенев, Б. | Алеко Константинов : Биогр. | 1937 |
Кол. | Алеко Константинов : Паметен брой за 40-год. от смъртта му. / Изд. Пазарджишкия клон на БТС . Ред. Д. Пантелеев. | 1937 (1946) |
Иванова, Ек. | Алеко Константинов в семейна и роднинска среда | 1939 (1997) |
Райнов, Н | Вечното в нашата литература.Българските класици. Свободни беседи. Т. 4 | 1941 |
Ралчев, М. | Истинският бай Ганьо : Увод в изучаването на Алеко Константинов | 1943 |
Кол. | Алеков лист : Издава Общ. студент. нар. съюз, Свищов | 1946 |
Константинов, Г. | Алеко Константинов : Биография | 1946 |
Боров, Т. | Бай Ганьо. Най-популярната българска книга : Статии и библиогр. матер. / Ред. Т. Боров | 1947 |
Кол. | Алеко Константинов : Юбил. л. по случай 50 г. от смъртта му/ Ред. Г. Цанев, Г. Константинов, Ив. Мешеков, Ат. Далчев. | 1947 |
Пондев, П. | Алеко Константинов : Лит.-крит. очерк | 1959 (2. доп. изд. 1963) |
Иванова, Ст. | Бай Ганьо : Лит. разбор | 1961 |
Клисаров, Г. | Пътуванията на Алеко Константинов | 1963 |
Кол. | Стоян Михайловски, Ал. Константинов, Г. П. Стаматов в спомените на съвременниците си | 1963 |
Кол. | Стоян Михайловски, Ал. Константинов, Г. П. Стаматов в спомените на съвременниците си | 1963 |
Мантов, Д. | Щастливецът : Роман | 1963 |
Nicolоff, As. | Aleko Konstantinov - a jolly humorist : On the occasion of the centennial of his birth / - Cleveland, Ohio | 1963 |
Ничев, Ал. | Алеко Константинов : 1863 - 1897 | 1964 |
Димитрова, Е. | Алеко Константинов : Живот и творчество | 1969 |
Кол. | Българската критика за Алеко Константинов / Ред. и подбор Тих. Тихов | 1970 |
Стаматов, Л. | Алеко Константинов. - 1 албум | 1972 |
Христов, Хр. | Алеко Константинов [Изобразителен материал] : [комплект снимки] | 1976 |
Тотев, П. | Алеко Константинов. Живот и творчество : Творч. портр. | 1977 (1990) |
Георгиев, Л. | Наричаше се Щастливеца. // Георгиев, Л. Български писатели класици. | 1978 |
Елевтеров, Ст. | Поетиката на Алеко Константинов и нашето литературно развитие. | 1978 |
Милев, Й. | И алени цветя ще разцъфтят : Спомени и докум. | 1981 |
Дюгмеджиева, П. | Алеко Константинов. 1863–1897 : Био-библиогр. указател / Състав. П. Дюгмеджиева и др. | 1983 |
Кол. | Алеко Константинов 1863-1897 : Био-библиогр. указател / Ив. Петрова и др. | 1983 |
Мантов, Д. | Алеко Константинов : [Романиз. биогр.] | 1989 |
Кол. | Страници за Алеко Константинов : Творчеството на писателя в бълг. лит. критика / Състав. П. Анчев | 1991 |
Стоянов, Кин | Стоянов, Кин. Гражданинът Щастливец [Алеко Константинов] : Мемоарен колаж | 1994 |
Кол. | Критически текстове за Алеко Константинов, Елин Пелин и Йордан Йовков : В помощ на зрелост. и кандидат-студент. | 1997 |
Панчев, Гавр. | Убийството на Алеко Константинов | 1997 |
Пунев, Ат. | Алеко и Пещера | 1997 |
Радев, Р. | Алеко Константинов : Лице и опако | 1998 |
Иванов, Ж. | Бай Ганьо : Между Европа и Отечеството | 1999 |
Вачков, П. | Нощни изстрели във файтона. Убийството на Алеко Константинов 11 май 1897 г.; Убийството на Мих. Такев 24 ян. 1920 г. [2. доп. изд.]. | 1999 |
Георгиев, Н. | Пропасти и мостове на междутекстовостта : Франц Кафка, Ярослав Хашек, Алеко Константинов, Иван Вазов : [Статии]. | 1999 |
Даскалов, Д. | Политически убийства в новата история на България : Убийства, атентати, съдебни процеси (За К. Паница, Ст. Стамболов, Ал. Константинов и др.) | 1999 |
Кол. | Процесът по убийството на Алеко Константинов 1897 : Извадки от стеногр. протоколи | 1999 |
Панчев, Гавр. | „Бай Ганю. Невероятните разкази за един съвременен българин” от Алеко Константинов – власт и знание : Есета и статии. | 2000 |
Игов, Св. | Българската литература ХХ век : От Алеко Константинов до Атанас Далчев. | 2000 |
Пелева, Инна | Алеко Константинов : Биография на четенето | 2002 |
Горанов, Р. | Алеко - модернист? | 2003 |
Добрев, Добр. | Бай Ганьо на Алеко Константинов : Контексти на прочита | 2003 |
Недкова, Ем. | Фразеологично богатство в творчеството на Алеко Константинов. | 2003 |
Панчев, Гавр. | Алеко Константинов : Биогр. В 3 т. | 2004 |
Бенбсат, А. | "Европеецът" Бай Ганю и светлият мит за Щастливеца | 2005 |
Шивачев, Р. | Алеко Константинов - вечният съвременник : Докл. и съобщения от юбил. науч. конф. по случай 140 г. от рождението на А. Константинов, юни 2003 г. / Състав. Румен Шивачев | 2006 |
Стефанов, П. | Щастливеца и Бай Ганьо | 2006 |
Игов, Св. | "Бай Ганю" и Бай Ганю : Загадъчната творба за проблематичния българин | 2008 |
Галунова К. | Бай Ганьо българина : опит върху българската народопсихология и българската модерност | 2009 |
Котев, Л. | Оптимистична теория за Бай Ганьо ; Чичовци | 2009 |
Малинов, А. | Алеко Константинов. Бай Ганьо ; До Чикаго и назад ; Разни хора, разни идеали | 2010 |
Бейнова, М. | Алеко Константинов : за матурата : анализи и тестове | 2010 |
Стойчева, П. | Нацията - копнежи и употреби : Алеко Константинов в контекста на модерните теории за нацията | 2010 |
Кацарска, К | Алеко Константинов : литературни анализи | 2011 |
Тотев, П. | Е, ами кога ще живеем? | 2013 |
Попов, Й. | На гости у Щастливеца : юбилейна антология по случай 150 години от рождението на Алеко Константинов / състав., предг. Йордан Попов | 2013 |
Тотев, П. | Пътеки към Алеко | 2015 |
Шивачев, Р. | Сублитературният мит "Бай Ганьо" | 2016 |
Иванов, В. | За 30 наполеона и безсмъртието на Щастливеца : литературно-критически очерк за фейлетонното творчество на Алеко Константинов | 2017 |
Статии за Алеко Константинов
Автор | Заглавие | Издание | Дата | Брой |
---|---|---|---|---|
Цанев, Георги | Бай Ганьо и характерологията на българина | Проблеми на теорията и историята на литературата | 1984 | |
Христова, Татяна | „Бай Ганьо“ на Алеко Константинов и българската литературна критика | Родна реч | 1984 | 3 |
Бъклова, Катя | Разказите на Алеко Константинов | Пламък | 1985 | 4 |
Зарева, Снежана | Другият Алеко | Език и литература | 1985 | 4 |
Иванов, Ж. | Историчиският контекст на фейлетона на Алеко Константинов : Увод към темата за изборите | Научни трудове на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Българска филология. Т. 23. 1 | 1985 | |
Игов, Светлозар | Алеко Константинов. 1863–1897 | Игов, Св. Българийо, за тебе пяха | 1985 | |
Мутафов, Енчо | Модерният Хитър Петър : [Бай Ганьо на А. Константинов] | Проблеми на културата | 1985 | 1 |
Пенев, Боян | Алеко Константинов | Пенев, Б. Студии, статии, есета | 1985 | |
Пенев, Боян | Как възникна образът на бай Ганя | Пенев, Б. Студии, статии, есета | 1985 | |
Пенев, Боян | Литературните отношения и оценки на Алеко Константинов | Пенев, Б. Студии, статии, есета | 1985 | |
Пенев, Боян | Превращенията на бай Ганя | Пенев, Б. Студии, статии, есета | 1985 | |
Стефанов, Валери | „Бай Ганьо“ и Бай Ганьо | Литературна мисъл | 1985 | 8 |
Чакалова, Лариса | „Щастливеца“ зад граница : Неизвестни факти за А. Константинов в Украйна | Кооперативно село | 27.12.1985 | 305 |
Даскалова, Екатерина | Алеко Константинов и работническото движение | Наука и общество | 1986 | |
Иванова, Евгения | Алеко Константинов и някои черти на българския национален стереотип | Проблеми на културата | 1986 | 3 |
Цанов, Иван | Идеален ритник за правдата : Неизвестен некролог, издаден от български студенти по повод убийството на А. Константинов | Отечествен фронт | 09.10.1986 | 12500 |
Анчев, Панко | „Бай Ганьо“ | Пламък | 1987 | 8 |
Бъклова, Катя | Бай Ганьо : Към въпроса на националните и социалните аспекти на образа | Литературна история | 1987 | 15 |
Ганчева, Бистра | Повествователят в „Бай Ганьо“ от Алеко Константинов и въпросът „Европа – ние“ | Литературна история | 1987 | 15 |
Георгиев, Георги Хр. | Юридическа студия на Алеко Константинов : [По повод 90 г. от убийството му] | Социалистическо право | 1987 | 4 |
Георгиев, Любен | Пътеписецът Алеко Константинов | Пламък | 1987 | 10 |
Игов, Светлозар | За жанровата същност на „Бай Ганьо“ | Литературна история | 1987 | 15 |
Казакова, Любка | Фейлетоните на Алеко Константинов | Родна реч | 1987 | 1 |
Михайлов, Михаил | Алеко Константинов и неговият бай Ганьо | Език и литература | 1987 | 4 |
Неделчев, Михаил | Двумоделността на „Бай Ганьо“ | Неделчев, М. Социални стилове и критически сюжети | 1987 | |
Петров, Красимир | Бай Ганьо от Алеко Константинов – единство на литературния образ | Език и литература | 1987 | 3 |
Протохристова, Клео | Литературноисторическите аспекти в творчеството на Алеко Константинов | Литературна история | 1987 | 15 |
Деспотова, Елка | Своеобразието на критическия реализъм у Алеко Константинов | Пулс | 24.03.1987 | 12 |
Куюмджиев, Кръстьо | Алеко и реката | Пулс | 05.05.1987 | 18 |
Куюмджиев, Кръстьо | Три фрагмента за Щастливеца | Литературен фронт | 11.06.1987 | 24 |
Георгиев, Георги Хр. | Алеко Константинов и музиката | Българска музика | 1988 | 1 |
Игов, Светлозар | Шедьоври на българската литература : „Бай Ганьо“ от Алеко Константинов | Родолюбие | 1988 | 6 |
Куманов, Йордан | Обединяващият идалго : Софийските квартири на А. Константинов | София | 1988 | 3 |
Марков, Георги | Гибелта на Щастливеца | Общество и право | 1988 | 4 |
Стоянов, Кин | Нравственият пример на сатирика | Смяна | 1988 | 1 |
Танев, Димитър | Припомняне за Щастливеца | Родна реч | 1988 | 10 |
Тотев, Петко | Само триста души на Черни връх | Тотев, П. Винаги има и други | 1988 | |
Радева, Виолета | Щастливецът и неговата трагедия | Земеделско знаме | 12.01.1988 | 8 |
Игов, Светлозар | Образът, който пътува : Бай Ганьо като Homo balkanicus | Народна култура | 15.01.1988 | 3 |
Андонова, Нина | Алековата страст | Български воин | 1989 | 4 |
Бенбасат, Алберт | „Европеецът“ бай Ганьо и светлият мит на Щастливеца | Септември | 1989 | 12 |
Бъклова, Катя | „Какво има в Америка“ : [ А. Константинов – „До Чикаго и назад“] | Бъклова, К. Майстори на българския пътепис | 1989 | |
Димитрова, Екатерина | Катарзисът на смеха в образите на Швейк и Бай Ганьо | Втори международен конгрес по българистика. Доклади. Т. 23. Млади българисти | 1989 | |
Йовева, Румяна | Бай Ганьо – мит и реалност | Литературна мисъл | 1989 | 5 |
Йорданов, Александър | „Необходимият“ Бай Ганьо | Йорданов, Ал. В сянката на думите | 1989 | |
Майер, Хинек | „Бай Ганьо побеснял“ : Прокурорът срещу убийците на Алеко | Отечество | 1989 | 8 |
Мумджиева, Дора | С идеалите на Щастливеца | Дарители | 1989 | 5 |
Стърм, Робърт | Алеко отново пътува до Чикаго | Работническо дело | 22.01.1989 | 22 |
Анастасов, Анастас | Епилог на „Бай Ганьо“ | Пулс | 03.10.1989 | 40 |
Андонова, Нина | Алеко Константинов | Андонова, Н. Дохожда час | 1990 | |
Янев, Владимир | Алеко Константинов и Пенчо Славейков | Янев, Вл. Живея и препрочитам : [Литературнокрит. очерци] | 1990 | |
Ничев, Боян | Алеко Константинов и „Бай Ганьо“ | Ничев, Б. Литературна класика и съвременност | 1990 | |
Протохристова, Клео | Литературноисторически аспекти в творчеството на Алеко Константинов | Протохристова, К. Несвършени изречения | 1990 | |
Тотев, Петко | Най-напред – чиста съвест : Алеко Константинов и човешките ценности | Български език и литература | 1990 | 3 |
Янев, Владимир | Алеко Константинов | Янев, Вл. Живея и препрочитам | 1990 | |
Ганчев, Марко | До Чикаго и напред към следващия век : 127 г. от рождението на А. Константинов | Литературен фронт | 11.01.1990 | 2 |
Хаджикосев, Симеон | Участта да бъдеш нужен на своя народ : А. Константинов и нашите дни | Ехо | 21.02.1990 | 8 |
Свиленов, Атанас | „Бяла врана“ за литературните вестници | Свободен народ | 24.08.1990 | 94 |
Богданов, Иван | Аристократ по нрав, демократ по убеждения | Дума | 25.08.1990 | 144 |
Анастасов, Анастас | Алеко и Афродита | Пулс | 28.08.1990 | 35 |
Бъклова, Катя | Един другиму духовно подчинени : [Приятелските отношения между А. Константинов и П. П. Славейков] | Родна реч | 1991 | 9-10 |
Димитрова, Елена | Някои сатирични похвати на Алеко Константинов | Литературна традиция и съвременност : [Сб.] в памет на Георги Цанев | 1991 | |
Ковачев, Огнян | Литературни контексти на прочита на разказа "Пази боже, сляпо да прогледа" от Ал. Константинов | Език и литература | 1991 | 5 |
Радев, Иван | Алеко Константинов – чертици към неговия портрет | Език и литература | 1991 | 4 |
Бъклова, Катя | Уроците по смях на Щастливеца | Българска литературна класика в нова светлина : Литературни теми, анализи, преоценки | 1992 | |
Михайлов, Михаил | Щастливеца [Алеко Константинов] и българската природа | Природа и знание | 1992 | 2 |
Георгиев, Никола | Името на розата и тютюна : [Сравнителен анализ на романите "Бай Ганьо" от А. Константинов и "Тютюн" от Д. Димов] | Култура | 03.01.1992 | 1-4 |
Славов, Иван | Величието на недовършения живот : [Творчеството на А. Константинов] | Отечествен вестник | 16.01.1992 | 13855 |
Цанева, Милена | Проблемът за "пътя към Европа" в творчеството на Алеко Константинов и П. П. Славейков | Арт | 19.01.1992 | 2 |
Жечев, Тончо | Щастливецът Алеко Константинов е нашето спасение | Ехо | 24.01.1992 | 2 |
Елевтеров, Стефан | Герой и разказвач : Образът на повествователя в "Бай Ганьо" | Литературен форум (прил.) | 03.1992 | 21 |
Гечев, Минко | Щастливецът не е убит поради грешка | Учителски дело | 13.05.1992 | 19 |
Александрова, Милена | За пътеписите на Алеко Константинов | А... | 1993 | 7-8 |
Братанов, Иво | Какви чувства предизвиква у пътеписеца [Алеко Константинов] посещението на Ниагарския водопад? | Родна реч | 1993 | 3 |
Димитров-Робанов, Иван | Бай Ганьо и гравитацията | Литература & Изкуство | 1993 | 1 |
Елевтеров, Стефан | Алеко и светът : [Анализ на "До Чикаго и назад"] | Век 21 | 1993 | 28 |
Тотев, Петко | Et Circenses : [Рец. за фейлетоните "Разни хора, разни идеали", "Panem et circenses" и "Скромна лепта на общия жертвеник"] | Български език и литература | 1993 | 5 |
Чернокожев, Вихрен | Алеко Константинов : 130 г. от рождението му | Пламък | 1993 | 1-2 |
Кунчев, Божидар | "С кръвта на сърцето си" : 130 г. от рождението на А. Константинов | Век 21 | 20.01.1993 | 3 |
Бадев, Йордан | Алеко Константинов и бай-ганювщината | Литературен форум (прил.) | 03.1993 | |
Даскалова, Екатерина | Оперета от Алеко Константинов | Ехо | 21.07.1993 | 15 |
Александрова, Надежда | "До Чикаго и назад", или смисълът на самоиронията | Български език и литература | 1994 | 2 |
Кирова, Милена | Бай Ганьо – поглъщащият човек | Литературна мисъл | 1994 | 1 |
Огнянова, Мариола | Какво разочарование изпитва Алеко Константинов пред Ниагарския водопад? | Родна реч | 1994 | 6 |
Тотев, Петко | През океана, който ни е до колене : [За пътеписа "До Чикато и назад"] | Български език и литература | 1994 | 2 |
Шивачев, Румен | "Бай Ганьо" - културно-исторически проблеми | Литературна мисъл | 1994 | 1 |
Бъклова, Катя | Жива естетическа ценност : "До Чикаго и назад" след 100 г. | Век 21 | 05.01.1994 | 1 |
Билярски, Цочо В. | Неизвестният Алеко Константинов | Ново слово | 18.02.1994 | 41 |
Антов, Пламен | Бай Ганьо пътува към Европа : Един век Бай Ганьо | Век 21 | 17.05.1994 | 19 |
Антов, Ясен | 100-те години и личността : [Личността и творчеството на А. Константинов] | Ехо | 03.08.1994 | 16 |
Бъклова, Катя | "Мисъл", "Златорог" и Алеко [Константинов] | Век 21 | 28.09.1994 | 38 |
Игов, Николай | Алеко Константинов и стамболовщината през погледа на професор Николай Державин и Павел Генадиев | Ново време | 1995 | 3 |
Лазаров, Стойко | Бай Ганьо – нравственото чистилище на България | Читалище | 1995 | 4 |
Максимова, Мариана | Преводите на "Бай Ганьо" в световната литература | Библиотека | 1995 | 2 |
Харитонова, Иванка, Камелия Станчева | "Свободните" избори в България през погледа на фейлетониста Алеко Константинов | Родна реч | 1995 | 9-10 |
Тотев, Петко | Непреодолимият Алеко Константинов : 100 г. от излизането на "Бай Ганю. Невероятни разкази за един съвременен българин" | Дума | 05.01.1995 | 4 |
Бъклова, Катя | От "До Чикаго и назад" към "Бай Ганьо" | Век 21 | 08.02.1995 | 6 |
Чапразов, Делчо | И Алеко [Константинов] е милеел за Македония | Македония | 14.02.1995 | 6 |
Елевтеров, Стефан | Кой е истинският Бай Ганьо : 100 г. от първото изд. на "Бай Ганьо" | Български писател | 13.03.1995 | 11 |
Панчев, Гавраил | Философия на политическия избор и неговите социални последици според книгата "Бай Ганьо" на А. Константинов | Литературен вестник | 25.10.1995 | 34 |
Братанов, Иво | От агарянския ямурлук до белгийската мантия : Коментар към ключовия текст на "Бай Ганьо" | Дарба | 1996 | 3-4 |
Кирова, Милена | Narratio Ludens: мит и пародия в „Бай Ганьо“ | Кирова, М., Н. Чернокожев. Творби и прочити : Нови изследвания по българска литература | 1996 | |
Козлуджов, Запрян | Диалогизираният монолог : Наративни принципи в цикъла "Разни хора, разни идеали" на А. Константинов | Език и литература | 1996 | 3-4 |
Недкова, Емилия | Фразеологични варианти с компоненти бог и дявол в "Бай Ганьо" и сърбохърватският им превод | Български език | 1996 | 5 |
Тодоров, Цветан | Фейлетоните на Алеко Константинов | Език и литература | 1996 | 3-4 |
Тотев, Петко | Щастливеца : "Господа, не е ли същото?" : А. Константинов – човекът, който живее светло, свети в тъмно време на тъмни герои | Дума | 09.02.1996 | 34 |
Мутафов, Енчо | Пирон в стената : [Бел. върху "Бай Ганьо"] | Култура | 23.02.1996 | 8 |
Панчев, Гавраил | Либерализмът и косерватизмът в и около книгата "Бай Ганю. Невероятни разкази за един съвременен българин" от А. Константинов | Век 21 | 08.05.1996 | 17 |
Бъклова, Катя | Владимир Василев за Алеко Константинов | Владимир Василев – личност, дело, съдба : [Сборник] | 1997 | |
Бъклова, Катя | Иван Мешеков сред критиците на Алеко Константинов | Човек и време : Сб. с науч. изследвания в памет на С. Беляева | 1997 | |
Георгиев, Георги | Нефикционалното пътуване като организираща тема в пътеписите "До Чикаго и назад" на Ал. Константинов и "Другата Америка" на Св. Минков | Пламък | 1997 | 9-10 |
Данаилов, Георги | Щастливеца [Алеко Константинов] и неговия герой | Родна реч | 1997 | 5 |
Иванов, Живко | Властта на розата и Бай Ганьо : [Героят на А. Константинов] | Научни трудове на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Филология. Т. 35. 1 | 1997 | |
Кандиларов, Герчо | Алеко Константинов моли да му бъде издадено удостоверение за "грамотност по български" | Родна реч | 1997 | 10 |
Недкова, Емилия | Отрицателните фразеологизми в Алековата творба "Бай Ганьо" и в нейния превод на сърбохърватски език | Български език | 1997 | 4 |
Тотев, Петко | Пророчествата на Щастливеца | Везни | 1997 | 1 |
Харитонова, Иванка, Камелия Станчева | Ролята на опозицията ад/рай за разкриване на идейната проблематика на пътеписа "До Чикаго и назад" | Родна реч | 1997 | 5 |
Тотев, Петко | Бай Ганьо насаме с Алеко Константинов : През 1997 ще се навършат 100 г. от гибелта на Щастливеца | Дума | 03.01.1997 | 1 |
Радева, Виолета | Първият ценител на Алеко Константинов [Д-р Кръстьо Кръстев] | Анти | 24.01.1997 | 3 |
Панчев, Гавраил | Власт и знание : Според "Бай Ганю. Невероятни разкази за един съвременен българин" от А. Константинов | Век 21 | 07.03.1997 | 7 |
Иванова, Екатерина | Щастливеца : 100 г. от смъртта на А. Константинов | Ехо | 06.05.1997 | 6 |
Велчев, Петър | По страниците на "Бай Ганьо" | Дума | 12.05.1997 | 107 |
Гечев, Минко | Искал да ги подигне със себе си, а те за награда го убили! : 100 г. от убийството на А. Константинов | Дума | 17.05.1997 | 112 |
Кирова, Милена | Какво иска жената? : [Жената в творчеството на А. Константинов] | Култура | 25.07.1997 | 29 |
Антов, Пламен | Бележки върху "Бай Ганьо" | Език и литература | 1998 | 2 |
Анчев, Панко | Мъченик на вярата в илюзии : А. Константинов – романът на едно творчество | Везни | 1998 | 3 |
Георгиев, Никола | За един мълчалив диалог в българската литература | Литературата | 1998 | 8 |
Динчев, Петър | "...Иди, че не бъди патриот!" : 135 г. от рождението на А. Константинов | Читалище | 1998 | 1-2 |
Пенев, Боян | Алеко Константинов и „Бай Ганьо“ | Българската мяра в литературата : Сб. статии : Ч. 4. | 1998 | |
Стефанов, Валери | Окото и писмото : Из историята на регионалните разкази | Страница | 1998 | 2 |
Груев, Михаил | Алеко – демократ и общественик | Знаме | 20.01.1998 | 1 |
Минчева, Галина | Как Алеко Константинов става Щастливеца | Сега | 24.01.1998 | 18 |
Проданов, Николай | Алеко Константинов и инициативата "Българско отечество" : [Инициатива за създаване на енцикл. съчинение за бълг. земя и народ, според княжески указ от 18 ян. 1895 г.] | Проглас | 1999 | 1-2 |
Стефанов, Петър | "Бай Ганьо" [от Алеко Константинов] като антитекст - аспекти на идентичността | Научни трудове на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Филология. Т. 37. 1 | 1999 | |
Велчев, Петър | Шедьовърът на Алеко ["Бай Ганьо"] | Български писател | 26.01.1999 | 4 |
Ракьовски, Цветан | Името на музиката отвъд литературата : Бай Ганьо | Литературен форум | 25.05.1999 | 20 |
Добрев, Добрин | Между патрицианските наслади и ориенталските кефове : "Бай Ганьо тръгна по Европа" | Литературен вестник | 23.06.1999 | 24 |
Владимиров, Георги | Храната и храненето като идентификационни кодове в "Бай Ганьо" от Алеко Константинов | Български език и литература | 2000 | 3-4 |
Добрев, Добрин | Бай Ганьо у Иречек, или образът на българина в две книги от преди сто години | Еlias Canetti (Русе) | 2000 | 3 |
Тотев, Петко | Защо Алеко Константинов пише фейлетони | Български писател | 27.09.2000 | 25 |
Кирева, Нора | Описанието на Ниагарския водопад – поетичен размисъл на Алеко за човека, природата, живота | Родна реч | 2001 | 5-6 |
Кръстева, Илиана | Структура и смисъл на "Бай Ганьо" от Алеко Константинов | Български език и литература | 2001 | 5-6 |
Русев, Руси | Прозата в стихове на Алеко Константинов | Научни трудове – Русенски университет "Ангел Кънчев | 2001 | Т. 38. 8 |
Игов, Светлозар | Конфликт на интерпретациите : Бай Ганю, Чардафон и Боримечката | Литературен форум | 23.02.2001 | 3 |
Спасов, Милен | Моментът на срещата : Ролята на моралния коректив при А. Константинов и Греъм Грийн | Литературен форум | 12.06.2001 | 23 |
Плахова, Албена Й. | Функции на мотото в творчеството на Алеко Константинов и Захари Стоянов | Научни трудове на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Филология | 2002 | Т. 40. 1. |
Донева, Велислава | Автобиография, написана със симпатично мастило : Алеко в писмата си | Научни трудове – Русенски университет "Ангел Кънчев | 2003 | Т. 40. 10.2. |
Драмбозов, Георги | Щастливецът ни гледа : 140 г. от рождението на А. Константинов | Читалище | 2003 | 1-2 |
Константинова, Галя | Съвременният човек – откровено "сбогом" на Щастливеца | Бряг (Свищов) | 2003 | 2 |
Николова, Юлия | Цветан Радославов, Алеко Константинов и "Лео на Шпилгагена" | Бряг (Свищов) | 2003 | 2 |
Пеева, Виолета | За свободата, честността и любовта на Щастливеца | Бряг (Свищов) | 2003 | 2 |
Пометкова, Яна | Установяване на морфологични норми в българския книжовен език и езикът на Алеко Константинов | Научни трудове – Русенски университет "Ангел Кънчев | 2003 | Т. 40. 10.2. |
Пекунов, Васил | На Щастливеца с любов : 140 г. от рождението на А. Константинов | Про & Анти | 02.01.2003 | 1 |
Тотев, Петко | Интимният свят на Щастливеца : 140 г. от рождението на А. Константинов | Дума | 15.01.2003 | 11 |
Фиданова-Коларова, Валентина | Алековият Бай Ганьо в българското кино | Български писател | 19.03.2003 | 11 |
Благоева, Диана | Фразеологично богатство в творчеството на Алеко Константинов | Български език | 2004 | 1 |
Жекова, Люблина | Истината за Алековия архив – 20 години по-късно | Известия на Националния литературен музей | 2004 | 2 |
Кирчева, Таня | Пътят като обект на художествено изображение в разказа "Пази, боже, сляпо да прогледа" на Алеко Константинов | Научни трудове – Русенски университет "Ангел Кънчев | 2004 | Т. 41. 7.2. |
Стоянов, Валентин | Комуникативни и художествени употреби на езика на тялото в "Бай Ганьо" от Алеко Константинов | Български език и литература | 2004 | 1 |
Тотев, Петко | Светът – Новият и Старият – се преоткрива непрекъснато : "До Чикаго и назад" след 110 г. | Словото днес | 19.02.2004 | 3 |
Чернокожев, Николай | Невероятните смехове на/за един съвременен българин | Литературен вестник | 19.05.2004 | 20 |
Антов, Пламен | "Бай Ганю" – трансформации на гласа : кой, кому, как и защо говори в творбата | Литературна мисъл | 2006 | 1 |
Топалова, Николета | Случайно или политическо е убийството на Алеко Константинов | Сега | 14.01.2006 | 11 |
Чернокожев, Николай | Краят на "Бай Ганьо" | Литературен вестник | 29.03.2006 | 12 |
Александрова, Ирен | Стабилност и безпокойство в "Бай Ганьо" | Български език и литература | 2007 | 6 |
Галунова, Калина | За калпака и фрака: Размисли върху културната символика на пре/обличането в "Бай Ганьо" | Литературна мисъл | 2007 | 1 |
Радев, Радослав | Утопичните интуиции на Алеко Константинов и един критически поглед към тях | Литературен вестник | 31.01.2007 | 4 |
Драмбозов, Георги | Щастливеца – синоним на свобода и честност : 144 г. от рождението на А. Константинов | Словото | 01.02.2007 | 4 |
Шивачев, Румен | "Новите гледища" на [Иван] Шишманов за "Бай Ганьо" | Литературен вестник | 21.03.2007 | 11 |
Иванов, Петко | Лъжите на пътеписа : [Европоцентричната позиция на А. Константинов, отразена в пътеписа "До Чикаго и назад"] | Култура | 23.03.2007 | 11 |
Николов, Григор | Алеко [Константинов] написал "До Чикаго и назад" насила | Сега | 22.04.2007 | 93 |
Стефанов, Орлин | Фейлетоните на Щастливеца | Аз Буки | 02.05.2007 | 18 |
Велчев, Петър | За Алеко [Константинов] – след сто и десет години | Словото днес | 10.05.2007 | 18 |
Северски, Цветан | Ганьовци убиват Щастливеца за пет лева : 110 г. от гибелта на А. Константинов | Земя | 11.05.2007 | 90 |
Петкова-Сталева, Петя | Изгубеният колорит : турцизмите от "Бай Ганьо" на Алеко Константинов в превод на италиански език | Чуждоезиково обучение | 2008 | 3 |
Игов, Светлозар | Лабиринтът на Минотавъра : [По повод кн. "Бай Ганю"] | Литературен вестник | 17.09.2008 | 27 |
Дичев, Богдан | "Калпав народ сме ний, интелегенцията" : Езикът на бюрократичното самонаблюдение – опит за анализ на Алеко-Константиновия фейлетон "Разни хора – разни идеали, 1" | Научни трудове на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Филология | 2009 | Т. 47. 1, сб. А. |
Новков, Митко | Несесерът на Алеко | Литературен вестник | 25.03.2009 | 11 |
Антов, Пламен | Бай Ганю щурмува Европа, или последната битка на българския национализъм | Страница | 2011 | 1 |
Василев, Евгени | Бай Ганьо като постоянно присъстваща типология в България – от задругата до постмодерното общество : По А. Константинов и Ив. Хаджийски | Социология и икономика | 2011 | 1 |
Антов, Пламен | "Бай Ганю" - роман. Археология на жанра | Пространствата на словото : Юбилеен сборник в чест на проф. дфн Светлозар Игов : Т. 1 | 2012 | |
Радев, Радослав | Българското веселие след Освобождението и сянката на Бай Ганьо | Пространствата на словото : Юбилеен сборник в чест на проф. дфн Светлозар Игов : Т. 1 | 2012 | |
Шивачев, Румен | Ракурси на дълбинното в "Бай Ганьо" | Пространствата на словото : Юбилеен сборник в чест на проф. дфн Светлозар Игов : Т. 1 | 2012 | |
Василев, Васил Т. | Алеко Константинов, или за щастието да имаш идеали вместо власт | Адвокатски преглед | 2013 | 1 |
Пелева, Инна | Юристът Алеко Константинов и българската култура : Преди и сега | Адвокатски преглед | 2013 | 1 |
Давидова, Десислава | Българските наречия за начин и техният италиански превод в "Бай Ганьо" от А. Константинов | Езикът – наука и практика : Юбилеен сборник по повод 65-годишнината на проф. Мария Грозева-Минкова | 2014 | |
Тошева, Емилия | Езикът на облеклото в "Бай Ганьо" от Алеко Константинов | Образование | 2016 | 6 |
Чернокожев, Николай | Филологията между смеха и печалната действителност - огледалото и неговата рамка : [Творбата на А. Константинов "Бай Ганьо"] | Филологическият проект – кризи и перспективи : Сборник доклади от международна научна конференция, 24-26 април 2015, София | 2016 | |
Антов, Пламен | Прекосвачът на междужанрови граници или "Бай Ганю" роман : Романово-епопейният потенциал на "Бай Ганю" в жанрово-дискурсивната зона между пътеписа и вица | Свят и смисъл : Сборник в чест на проф. Валери Стефанов | 2018 | |
Коларов, Стефан | Сатирикът, който написа "Бай Ганю" | За буквите | 2018 | 55 |
Ракьовски, Цветан | Името на музиката в "Бай Ганьо" | Свят и смисъл : Сборник в чест на проф. Валери Стефанов | 2018 | |
Чавдарова, Дечка | Един неизследван "мълчалив диалог" между българската и руската литература : Продължение на темата "Алеко Константинов и Николай Лейкин" : [Съпоставяне на "Бай Ганьо" на А. Константинов и "Нашите зад граница" на Николай Лейкин] | Литературна история | 2018 | 1 |
Радева, Яница | Храната като възможност за властови зрелища в "Бай Ганьо. Невероятни разкази за един съвременен българин" | Литературен вестник | 14.03.2018 | 10 |
Антов, Пламен | Бай Ганю като фолклорно-епически герой в жанра на вица | Литературната периферия – памет и употреби : [Сборник] | 2020 |